SME

Ako bolí zablokovaná krčná chrbtica a čo pomáha na seknutie v krku?

Aké cviky sú najlepšie na seknutý krk?

Zatiaľ čo sa bežná bolesť krku postupne zmierňuje, seknutie vytvára blokádu.Zatiaľ čo sa bežná bolesť krku postupne zmierňuje, seknutie vytvára blokádu. (Zdroj: Freepik)

Pôvodný text z roku 2017 sme aktualizovali a rozšírili v roku 2025.

Seknutie v krku sa objaví nečakane, no jeho korene často siahajú do každodenných návykov. A preto, pokiaľ nie je dôsledkom úrazu, možno jeho príčinu hľadať v životospráve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V mnohých prípadoch k nemu vedie oslabenie svalov, nesprávne držanie tela či preťažovanie krčných svalov.

Hlava zrazu uviazne v jednej pozícii a každý pokus o pohyb prináša neznesiteľné pichanie.

„Hodiny strávené skláňaním sa nad počítačom, nesprávne polohy počas spánku či náhle zmeny vzduchu v klimatizovaných priestoroch, to všetko vytvára ideálne podmienky pre svalové spazmy - náhle neovládateľné zvýšenie svalového napätia ako obrannej reakcie rozdráždeného svalu,“ hovorí pre SME neurológ a fyzioterapeut Mário Lazar.

SkryťVypnúť reklamu

Obrátenie hlavy do strán začne byť pre povolené svaly problémové. Krkom okamžite vystrelí bolesť a zasekne sa v obrannom kŕči. Telo nechce, aby sa zranenie zhoršilo, a preto stuhne v polohe, z ktorej nemožno krkom hýbať.

Čo vtedy môžeme na zmiernenie bolesti robiť doma a kedy treba vyhľadať odborníka?

Rozdiel medzi bežnou bolesťou a seknutím

Fyzioterapeut rozdiel medzi bežnou bolesťou a seknutím v krku znázorňuje na fiktívnom príbehu o Žofii, ktorá si myslela, že jej bolesť krku spôsobil dlhý deň presedený za počítačom. Až keď sa pokúsila otočiť hlavu za kolegom, pochopila, že je to niečo úplne iné.

"Seknutie v krku nie je obyčajná bolesť – je to dramatický nárast napätia svalov, ktorý dokáže zmeniť bežný deň na bolestivú skúšku," opisuje Lazar.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo sa bežná bolesť postupne zmierňuje, seknutie vytvára blokádu. Svaly sa kŕčovito stiahnu, najčastejšie na jednej strane krku, a vytvoria tzv. funkčnú blokádu krčnej chrbtice, keď síce hlavou vieme mierne pohnúť, no veľmi to bolí, vysvetľuje odborník.

"Jedno plece sa môže zdvihnúť, hlava sa nakloní do nútenej polohy. Pacienti často opisujú pocit napnutej struny, ktorá sa tiahne od krku až k lopatke."

Postupne sa stav fixuje a dochádza k úplnej blokáde pohybu. Nemôžeme otočiť hlavu nabok, musíme sa otáčať celým telom. Toto obmedzenie pretrváva dni až týždne, na rozdiel od bežnej svalovej únavy, ktorá odznie po odpočinku.

"Váš krk vám jednoducho hovorí: Stop, potrebujem pomoc," hovorí fyzioterapeut.

Skutočné seknutie v krku má charakteristický náhly začiatok.

SkryťVypnúť reklamu

"Vývoj príznakov má svoj typický priebeh. V akútnej fáze prirodzene držíte krk v nehybnosti, pretože akýkoľvek pohyb vyvoláva prudkú bolesť. Prvé hodiny môžu priniesť aj sprievodné symptómy – bolesti hlavy, závraty alebo tŕpnutie v horných končatinách," hovorí odborník a dodáva, že tieto príznaky zvyčajne ustupujú spolu s hlavnou bolesťou.

Štúdia s názvom Globálna záťaž ochoreniami z roku 2019 dokonca zaradila bolesť krku na tretie miesto medzi poruchami pohybového aparátu.

Prečítajte si tiež: Bolesť chrbta. Kedy potrebujete lekára, aké sú príčiny a prvá pomoc Čítajte 

Najčastejšie príčiny seknutia v krku

Každá hodina strávená v nesprávnej polohe, každá noc s nevhodným vankúšom, deň plný stresu – všetko sa postupne nahromadí.

Odborník hovorí, že medzi najčastejšie príčiny seknutého krku patria situácie, ktoré každý pozná:

SkryťVypnúť reklamu
  • spánok s hlavou tesne na ramene
  • hodiny v predklone nad počítačom
  • prudké pohyby alebo zdvíhanie ťažkých predmetov
  • pôsobenie klimatizácie či prievanu na spotené svaly
  • dlhodobý psychický stres

Stres je často prehliadaný, ale významný faktor.

"Keď sa cítite pod tlakom, vaše telo prirodzene reaguje – zdvíhate ramená, skracujete prsné svaly, hlava sa posúva dopredu, vo všeobecnosti stúpa aj svalové napätie vplyvom excitácie nervového systému," hovorí fyzioterapeut o ochrannej reakcii organizmu, ktorá sa môže stať zdrojom problémov.

Reťazovú reakciu dokáže spustiť aj chladný vzduch pôsobiaci na spotené svaly - vtedy sa zužujú cievy a mení sa prietok krvi, svaly s menším množstvom krvi tuhnú. Výsledkom je seknutie, ktoré sa dostaví úplne nečakane.

SkryťVypnúť reklamu

Bolesť zapríčinená studeným vzduchom či prievanom odznieva sama. Dĺžka zotavenia sa u jednotlivcov môže výrazne líšiť, pri tomto type bolesti sa pohybuje sa od jedného do štyroch týždňov.

Prvá pomoc pri seknutom krku

Na začiatok je vhodné dať sa do polohy, ktorá vám prináša najväčšiu úľavu (tzv. antalgická poloha).

"Ak vás seknutie zastihne v posteli, ľahko si môžete pomôcť správnym polohovaním. Poloha na boku s vankúšom podloženým tak, aby hlava zostala v neutrálnej pozícii, často prináša okamžitú úľavu," hovorí Lazar.

Ak sa bolesť rozšírila aj do spodnej časti chrbta, uvoľniť napätie pomôže poloha na chrbte s nohami vyloženými na stoličke v 90-stupňovom uhle medzi stehnami a lýtkami.

Otázka tepla a chladu pri seknutí v krku je ako voľba medzi dvoma cestami k úľave. Hoci niektoré prístupy navrhujú chladenie v prvých 48 až 72 hodinách, väčšina odborníkov sa prikláňa k suchému teplu, ktoré jemne prekrví svalstvo a zmierňuje napätie, hovorí odborník.

SkryťVypnúť reklamu

Siahnuť môžete napríklad po elektrickom hrejivom vankúši, termofore s horúcou vodou či nahriatom uteráku. Zlatým pravidlom je, že teplo má hriať, nie páliť. Ak nenájdete úľavu v teple, môžete vyskúšať pokoj v chlade - ako prirodzené analgetikum poslúžia napríklad vrecká s ľadom.

"Horúce kúpele si však v tejto chvíli odpustite. Hoci sa môžu zdať lákavé, môžu spôsobiť prekrvenie a opuch mäkkých tkanív, čo vedie k zhoršeniu stavu," vystríha odborník.

Keď sa najostrejšia bolesť začne zmierňovať, môžete začať s pomalými jednoduchými pohybmi ako je jemné pokrčenie a krúženie plecami a opatrné nakláňanie hlavy do strán.

"Masáž od blízkej osoby môže pomôcť na stuhnuté svaly. Jemné pohyby v oblasti trapézov, medzi-lopatkových svalov a zadnej časti ramien podporujú prekrvenie a voľnejší pohyb," hovorí Lazar.

SkryťVypnúť reklamu

Pri seknutom krku vo všeobecnosti môžete pokračovať v pohybe, ale vyhnite sa trhavým a bolestivým aktivitám.

Súvisiaci článok Poranenie či úraz hlavy: Aké sú príznaky otrasu mozgu a čo vtedy robiť? Čítajte 

Cviky a techniky na uvoľnenie krku doma

Domáce cvičenie predstavuje jeden z najúčinnejších nástrojov, ako urýchliť hojenie a posilniť krk proti budúcim problémom.

Fyzioterapeut odporúča nasledujúce cvičenia, ktoré pomôžu postupne získať späť voľnosť pohybu, pri každom z nich venujte pozornosť hlbokému brušnému dýchaniu:

1. Nakláňanie hlavy do strán

Pomaly nakloňte hlavu k jednému ramenu, vydržte 10 - 15 sekúnd, potom vystriedajte strany. Netlačte násilne.

2. Jemné rotácie hlavy

Otáčajte hlavou najprv doprava, následne doľava. V krajnej polohe sa zastavte na 10 sekúnd.

3. Zastrčenie brady

Či už sedíte alebo ležíte na chrbte, pritiahnite bradu k hrudníku. Podržte 5 sekúnd a opakujte 10-krát v troch sériách.

SkryťVypnúť reklamu

4. Krúženie ramenami

Krúživým pohybom veďte ramená smerom dozadu a nadol, opakujte desaťkrát.

5. Spojovanie lopatiek

Desaťkrát spojte lopatky, potom ich uvoľnite.

6. Cvik s uterákom

Ľahnite si na chrbát, umiestnite zrolovaný uterák medzi lopatku a chrbticu. Zdvihnite ruku do predpaženia a vytvorte jemný tlak do uteráka.

Aby bolo cvičenie bezpečné, nikdy by ste nemali cvičiť cez bolesť, ráno začínajte opatrnejšie a pohyb vykonávajte veľmi pomaly. Ak bolesť neustupuje po 1 - 2 dňoch dodržiavania týchto postupov, je čas kontaktovať fyzioterapeuta.

Ktoré lieky pomáhajú?

Na liečbu seknutia v krku sa najčastejšie používajú analgetiká (napr. paracetamol), ktoré tlmia bolesť. Keďže však nepôsobia protizápalovo, využívajú sa aj nesteroidné antiglogistiká (NSAID) s obsahom ibuprofénu, diklofenaku alebo naproxénu, ktoré tlmia bolesť aj zápal.

SkryťVypnúť reklamu

Lazar však upozorňuje, že by sa nikdy nemalo miešať viacero typov NSAID súčasne. Takisto nie sú vhodné pre ľudí so závažnými poruchami pečene, obličiek, srdca či mozgu, s aktívnym vredom žalúdka, poruchami zrážania krvi alebo v poslednom trimestri tehotenstva.

Myorelaxanciá s obsahom guajfenezínu (napr. Guajacuran) sa používajú na uvoľnenie svalového napätia, podporujú účinok analgetík a znižujú aj emočné napätie, môžu však vyvolávať ospalosť.

Vhodné sú aj lokálne aplikované gély a krémy s protizápalovým účinkom alebo liečivé náplasti (Flector, Voltaren, Olfen, Nurofen).

"Pri opakujúcich sa problémoch môže priniesť úľavu dlhodobé užívanie magnézia. Chronickú alebo neurologickú bolesť (vystreľujúcu do ramena či ruky) účinne rieši Milgamma N s vysokými dávkami vitamínov B1, B6 a B12," dopĺňa odborník.

SkryťVypnúť reklamu

Pre ľudí, ktorým sa seknutie zvykne pravidelne vracať, je dôležitá aj správna poloha v spánku. Pomôže anatomicky tvarovaný vankúš, vďaka ktorému bude mať krk dostatočnú oporu.

Ľudia, ktorí trávia značnú časť dňa pri počítači, by mali mať monitor v primeranej výške - na úrovni očí. Chodidlá by mali byť položené na zemi.

Najúčinnejšou prevenciou bolestí krku a chrbta je dostatok pohybu, silné chrbtové svaly a aktívny životný štýl.

Kedy ide o vážnejší problém?

Väčšina prípadov seknutia v krku odznieva sama, bolesť môže ustúpiť v priebehu niekoľkých hodín, ale aj dní. Rozhodne by nemala pretrvávať dlhšie ako dva týždne.

Ak sa nevytráca, mali by ste sa obrátiť na lekára. Niektoré bolesti krku však môžu signalizovať aj vážny a bezodkladný zdravotný problém. Okamžitú lekársku pomoc vyhľadajte ak seknutie sprevádza:

SkryťVypnúť reklamu
  • horúčka a bolesti hlavy (možná meningitída),
  • dýchavičnosť, bolesti ramena a čeľuste, nevoľnosť a vracanie (potenciálny srdcový záchvat),
  • tŕpnutie tváre alebo jazyka, problémy s prehĺtaním,
  • poruchy rovnováhy alebo straty vedomia,
  • úbytok svalovej hmoty v horných končatinách
  • strata citlivosti na dotyk v oblasti horných končatín

Ak sa seknutý krk vracia, dá sa predpokladať problém chronického charakteru a treba navštíviť lekára. Ignorovanie problému môže viesť k začarovanému kruhu. Seknutie sa zdanlivo vytratí, ale bude sa vracať čoraz častejšie. Opakované epizódy môžu spôsobiť trvalé zmeny na medzistavcových kĺboch a platničkách.

"Bolesť krku však nemusí mať vždy svalový pôvod. Môže signalizovať reumatické ochorenia alebo infekcie v oblasti hlavy a krku. Takéto stavy často sprevádzajú horúčka, generalizovaná stuhnutosť a výrazné obmedzenie pohybu hlavy," hovorí Lazar a dodáva, že spúšťačom problému s krkom môže byť aj dlhodobý psychický stres, ktorý sa často podceňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  2. Čo majú spoločné roboty s legom? Prekvapivo veľa
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 18 835
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 911
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 4 680
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 503
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 855
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 793
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 838
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu