Oxidačný stres
Pri metabolických procesoch, predovšetkým pri dýchaní, vnikajú reaktívne formy kyslíku a dusíku. Ide o takzvané voľné radikály, nestabilné atómy, ktoré v snahe vyrovnať počet elektrónov vo svojom vonkajšom plášti rýchlo reagujú s inými látkami. Ak reagujú s normálnou molekulou, zmenia ju tiež na radikál.
Voľné radikály sa podieľajú na imunitnej ochrane organizmu. Vo väčších množstvách však poškodzujú látky, ktoré bunka potrebuje na správne fungovanie, napríklad mastné kyseliny, enzýmy, tuky a bielkoviny. Poškodenie spôsobuje mutácie, ktoré produkujú ešte viac voľných radikálov, a tým urýchľujú proces poškodenia bunky.
• Antioxidanty, oxidačný stres a voľné radikály. Ako vplývajú na zdravie človeka?
Aj keď voľné radikály v tele vznikajú prirodzene, niektoré faktory ich výskyt zvyšujú. Patrí medzi ne znečistené životné prostredie, fajčenie, alkohol, či vyprážané jedlá. Práve preto niektorí ľudia starnú rýchlejším tempom.
Proti voľným radikálom sa telo bráni pomocou antioxidantov. Ak nastane nerovnováha medzi antioxidačnou kapacitou bunky a množstvom voľných radikálov, dochádza k oxidačnému stresu. Oxidačný stres je pôvodcom mnohých ochorení, ako je Alzheimerova choroba, rôzne typy rakoviny, cukrovka, poruchy zraku, alebo choroby srdca.